Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

De ce nu reusesc producatorii romani sa vanda in supermarketuri

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
494 replies to this topic

#469
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011
Stiu ca sunt controlate. Si serios, foloseste si tu ghilimele cand scrii chimizate

#470
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cine le controlează? 🤭🤭

#471
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Anghela Merkel, daca e magazin nemtesc, respectiv Macron, daca e magazin frantuzesc

#472
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

View Postsilesax, on 29 august 2020 - 09:45, said:

cine le controlează? 🤭🤭
Pe tarani nu ii controleaza nimeni. Si multi chiar pun dupa ureche. Sau na, dupa cum le zice vanzatoarea de la magazinul din sat.

#473
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View Postcriztu, on 29 august 2020 - 10:45, said:

Anghela Merkel, daca e magazin nemtesc, respectiv Macron, daca e magazin frantuzesc
:)))))))

#474
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012

View Postcatalina1, on 28 august 2020 - 15:47, said:

In rest prefer din supermarket, pentru ca astfel e controlat ce si cum se pune pe ele.

Zici? Hai sa-ti spun caz pe care-l cunosc personal...cultura mica de mur, vorbit la supermarketul X pentru livrare, la prima tura totul ok, la a doua tura dupa 3 zile e sunat si i se spune ca sunt probleme cu fructele. Merge omul acolo si constata ca cele care mai erau in depozit incepusera sa mucegaiasca. Fructele erau in depozit normal, nu frigider sau alte spatii cu conditii cat de cat controlate. La care tanti aia il intreaba "da dvs. nu le-ati stropit"?   Posted Image  
Omul chiar nu le facuse nici un tratament chimic tot sezonul. Dar pe tanti responsabila o interesa daca fusesera tratate contra putregaiului in asa fel incat sa reziste zile intregi in depozitul lor.

Asa ca lasa-ma cu controlatul chimizarii in supermarketuri ca nu poti fi sigur de nimic.

Cate transporturi de fructe-legume chimizate din Spania, Turcia, etc., s-au descoperit? Destule...dar destule au si ajuns in supermarketuri.

#475
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011
Am zis eu ca controlat inseamna ca nu au pus nimic pe ele? Nu, am zis doar ca e controlat. Daca cumpar din piata cine controleaza? Nimeni. Si macar aia mari inteleg cat de cat ce si cum se pune. Taranul pune dupa ureche.

Si ce e aia chimizare? Si rosiile bio sunt tot cu chimicale, lol.

#476
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da chiar, ce e aia chimizare??.. ingrasamintele chimice sau tratamentele aplicate în timpul vegetatiei?

#477
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
din cite stiam eu, chimizarea se refera la toate substantele de sinteza care se folosesc in agricultura: ingrasaminte, amelioratori de sol, regulatori de crestere, pesticide/fungicide precum si la procedurile prin care se aplica.

#478
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Taranii sunt lipsiti de scrupule,in primul rind din simplul motiv ca nu cunosc semnificatia cuvintului.Apoi bombardeaza intensiv fructele si legumele din dotare,din dorinta de imbogatire.Apoi le consuma si unii din ei dar din lipsa de minte.Doar cei saraci,ce nu isi pot permite luxul de a cheltui pe chimicale produc lucruri naturale,fara chimicale.Sa fereasca sfantul pe oricine de cel ce a fost toata viata sarac,va face ORICE sa se imbogateasca.

Edited by mcd2020, 29 August 2020 - 11:52.


#479
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
băi nene, voi nu cunoașteți nimic, aflați de la mine ca marii producători aia pe cate voi îi divinizati, baga la îngrășăminte de rup. si sa știți ca dracu controlează la supermarket câte chimicale au alea in ele.. asta e in capu vostru.
când eram eu începător si prost... pusesem printre altele un hectar de ceapă, am citit eu in cartile de legumicultura.. se fertilizeaza cu 200 kg de îngrășăminte chimice toamna si 200 primăvara...
bleahh, e prea mult de scris, v ă las in lumea voastră 🤭🤭🤭

#480
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

View Postgomez99, on 29 august 2020 - 11:40, said:

din cite stiam eu, chimizarea se refera la toate substantele de sinteza care se folosesc in agricultura: ingrasaminte, amelioratori de sol, regulatori de crestere, pesticide/fungicide precum si la procedurile prin care se aplica.
Chimizarea este un termen folosit pe.toate blocurile si site-urile scrise de neprofesionisti. Un om educat nu foloseste termenul asta, nu zice ca ceva are chimicale.

View Postsilesax, on 29 august 2020 - 12:12, said:

băi nene, voi nu cunoașteți nimic, aflați de la mine ca marii producători aia pe cate voi îi divinizati, baga la îngrășăminte de rup. si sa știți ca dracu controlează la supermarket câte chimicale au alea in ele.. asta e in capu vostru.
când eram eu începător si prost... pusesem printre altele un hectar de ceapă, am citit eu in cartile de legumicultura.. se fertilizeaza cu 200 kg de îngrășăminte chimice toamna si 200 primăvara...
bleahh, e prea mult de scris, v ă las in lumea voastră 🤭🤭🤭
Tu intelegi ca in momentul in care zici ca ai citit deja te-ai departat de marea majoritate?

#481
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ideia era ca si ăla mare sigur citise.. dar baga de 3 ori cantitatea pentru a face productie buna si frumoasă si când a făcut contract cu supermarketul i s a cerut calibrare pentru ceapă, adică să fie toată cam la fel ca mărime. nici dracu nu a făcut analizele să afle ce are n ea :))), da voi visați în continuare ca la orice camion adus în market vine un om cu antene si sonde si camionul nu intra la descarcat până ce un laborator de renume internațional nu spune ca totul este în parametri.

#482
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,942
  • Înscris: 25.12.2016
silesax nu mai face pe prostul, ca nu se controleaza "cand intra camionul la depozitul supermarketului".
S-a scris pe aici de mai multe ca se fac controale periodice la fermierii care au contracte cu supermarketurile.
La tine, pe de alta parte, nimeni nu controleaza nimic. Poti sa torni peste ele ce vrei si cat vrei, n-ai nicio raspundere. Asta e diferenta.

#483
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cine a scris? cristoiu?

#484
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postcatalina1, on 29 august 2020 - 12:43, said:

Chimizarea este un termen folosit pe.toate blocurile si site-urile scrise de neprofesionisti. Un om educat nu foloseste termenul asta, nu zice ca ceva are chimicale.
te?

https://books.google...AAJ&redir_esc=y

#485
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011
Hai ca azi nu e chiar cea mai buna idee sa ne dai un exemplu de la Academia Romana :)

Edited by catalina1, 29 August 2020 - 15:29.


#486
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcatalina1, on 29 august 2020 - 11:09, said:

Am zis eu ca controlat inseamna ca nu au pus nimic pe ele? Nu, am zis doar ca e controlat. Daca cumpar din piata cine controleaza? Nimeni. Si macar aia mari inteleg cat de cat ce si cum se pune. Taranul pune dupa ureche.

Si ce e aia chimizare? Si rosiile bio sunt tot cu chimicale, lol.

E vorba de pesticide.
Si nu controleaza nici un supermarket, nu e treaba lor nu e responsabilitatea lor.
De la minister se duc unii pe la ferme si ii controleaza si le da certificare, asta e tot.
Fix ca orice "taran" pe care il vezi tu la piata. Taranii din piata sunt verificati, altfel n-au voie sa vanda.
Ai inteles?
Si e vorba de "pesticide in limita admisa". Limita stabilita de.. uh.. guvern.. care apoi il trimite pe ala de la mediu, garda alimentara, 3 politai incoruptibili, sa verifice si sa taie in carne vie.. ii ia catinel incet la rand pe fiecare fermier, prin fiecare judet, si-l verifica, actele si documentele la control. Nu scapa nimeni! Mai ales importatorii din Turcia, mama ce le face, aia 3 ofiteri de la minister. cand ajunge in dreptu lor. Poate la anu, ca e mult de lucru, si personalu, poate nu era deja evident, insuficient, lasati o sesizare scrisa si va sunam noi.
E plin pe net cu articole cu rosii demente prin supermarketuri si hipermarketuri.

La urma urmelor, tu, ca si mine, ai nevoie de liniste. Gandu ca mananci legume si fructe otravite cu pesticid, e stresant.
La care statul si corporatia, iti furnizeaza asa numita "plauzibilitate" - iti zic pe diverse canale de comunicatie ca totu e bine, ca e controlat, ca cineva se ocupa de problema.
Ti-au oferit un argument suficient cat sa poti sa crosetezi o realitate plauzibila - dom'le, la magazin marfa e controlata, a zis la televizor.

Drumul ca sa intelegi ca marfa de la corporatii e cancer curat, e lung. De la zahar - care e acid, deci vezi "alkaline vs acidic foods chart" pana la uleiu rafinat si grasimile hidrogenate.
Pai uleiu rafinat, e cancer. Tigarile, cancer. Zaharu, cancer. Emulgatori, edulcoranti, emulsificatori, coloranti, conservanti, stabilizatori, cancer.
Toate astea se vand in magazine.
Ai mancat ulei presat la rece? Se simte gustu de seminte. are miros de seminte. Uleiu rafinat, singuru motiv de nu-i baga aromatizant de capsuni ca la detergentii de veceu, e ca lumea i s-ar parea suspect, cum adica ulei de floarea soarelui cu aroma de capsuni?

deci eu insumi, mi-a luat ani de zile sa ma impac cu ideea ca frate, n-ai ce sa.. ori iti pui tu in gradina rosi castraveti ardei morcovi, ori accepta ca bagi in tine pesticide.
asa numitul efect "trace amounts" - otravire sistematica in cantitati mici pe durata lunga de timp. iesiti la pensie, se mira ca de unde atata cancer, cu ce am gresit Duamne..

Edited by criztu, 29 August 2020 - 16:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate